Chichén Itzá – ruiny dawnego miasta Majów

13 czerwiec 2013.

195
com_content.article
(14 razy zagłosowano, średnia ocena 4.86 na 5)
Chichén Itzá – ruiny dawnego miasta Majów 4.86 out of 50 based on 14 voters.


Najbardziej znanym i najchętniej odwiedzanym miejscem Meksyku jest znajdujące się na półwyspie Jukatan – Chichén Itzá. Miasto założone przez Majów w V wieku, pozwala nam obecnie poznać kulturę, charakterystyczną architekturę i zwyczaje tego dawnego ludu. Intensywny rozwój miasta miał miejsce do X wieku za sprawą Tolteków, jednak pierwsze imponujące budowle wznoszono już w VIII wieku.

Meksyk | Chichén Itzá
Meksyk | Chichén Itzá (by celso)

Świątynia Kukulkana

Do najznamienitszych budynków zaliczyć możemy Świątynię Kukulkana mającą kształt piramidy stopniowej. Cała świątynia sięga 24 metrów i aby wejść na sam szczyt musimy przemierzyć 91 stopni.

Świątynia Wojownika

Kolejną, nie mniej ważną budowlą jest Świątynia Wojownika (Templo de los Guerreros) zbudowana z filarów w kształcie pierzastych węży, na której architekturę wpływ miały ludy Tolteków.

Ślimak i platforma czaszek

Następnie wyróżnić można wieżę, która ze względu na swoją spiralną klatkę schodową nazywana jest Ślimakiem (el Caracol) oraz platformę czaszek – Tzompantli, której ściany ozdobione są rzędami czaszek.

Tlachtli

Gdy mowa o poznawaniu zwyczajów Majów, nie sposób nie wspomnieć o bardzo popularnej i często wówczas praktykowanej grze w piłkę – Tlachtli. Zawody rozgrywało się na specjalnych, szerokich boiskach, a gra polegała na trafieniu piłką w pierścień kamienny, które kończyło mecz i decydowało o wygranej. Był to sport dość brutalny, czasem nawet okrutny, a stawka niekiedy była tak wysoka, że przegrana okupywana była życiem, zaś wygrana gwarantowała objęcie znaczącego stanowiska w mieście.

Warto dodać, że Chichén Itzá od 1988 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO i uznane zostało za jeden z siedmiu nowych cudów świata. To chyba wystarczający dowód na to, że warto ująć to niezwykłe miejsce w planie wycieczki.

Meksyk | Platforma czaszek
Meksyk | Platforma czaszek (by Alaskan Dude)