Klimat Meksyku

11 czerwiec 2013.

187
com_content.article
(17 razy zagłosowano, średnia ocena 4.29 na 5)
Klimat Meksyku4.29 out of 50 based on 17 voters.


Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość południkową kraju.

Meksyk | Zalana słońcem meksykańska plaża
Meksyk | Zalana słońcem meksykańska plaża (by adpowers)

Strefy klimatyczne Meksyku

Kraj położony jest w strefie zwrotnikowej. Na północ od Zwrotnika Raka występuje klimat zwrotnikowy kontynentalny. Na Wyżynie Meksykańskiej i w północnym rejonie Sierra Madre Wschodnia jest zwykle bardzo sucho. Skrajnie suchy klimat kontynentalny obejmuje swym zasięgiem Półwysep Kalifornijski i Sierra Madre Wschodnią.

Patrząc na południe od strony zwrotnika spotyka się klimat okołorównikowy. Klimat podrównikowy wilgotny występuje w Kordylierze Wulkanicznej i na Jukatanie, podrównikowy suchy obejmuje południową część Sierra Madre Wschodniej, zaś klimat równikowy wybitnie wilgotny charakteryzuje Chiapas. Tereny górskie objęte są sublimatem górskim, występuje tam piętrowość klimatyczna.

W zależności od wysokości nad poziomem morza można wyróżnić 4 piętra klimatyczno-roślinne. W Meksyku, a właściwie w Kordylierze Wulkanicznej na wysokości 4600 m n. p. m. występuje linia wiecznego śniegu.

W Meksyku średnia temperatura powietrza w lipcu osiąga pułap 33 stopni Celsjusza. Wysokość ciśnienia atmosferycznego zmienia się w zależności od pory roku.

Meksyk | Meksyk w deszczu
Meksyk | Meksyk w deszczu (by estarsid)

Opady deszczu

Średnie roczne sumy opadów na terenie Meksyku nie przekraczają 500 mm, nie uwzględniając obszarów górskich.

W Meksyku największe opady występują w południowo-wschodniej części kraju, gdzie spada średnio około 3000-4000 mm opadów.

W Meksyku występuje pora deszczowa, która w północnej Kalifornii przypada na okres zimowy, a w innych obszarach na okres letni.