Geografia Meksyku

11 czerwiec 2013.

185
com_content.article
(10 razy zagłosowano, średnia ocena 4.40 na 5)
Geografia Meksyku4.40 out of 50 based on 10 voters.


Meksyk leży w południowej części Ameryki Północnej. Od wschodu otoczony jest przez Morze Karaibskie i Zatokę Meksykańską, od zachodu – przez Ocean Spokojny, od północy graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, a od południa – z Gwatemalą i Belize.

Meksyk | Sierra Madre
Meksyk | Sierra Madre (by cfrausto)

Informacje ogólne

Większość, bo ponad 80% powierzchni kraju znajduje się na wysokości ponad 1000 m n.p.m. Przez centralną część rozpościera się Wyżyna Meksykańska, na południu wyłaniają się góry Sierra Madre, a na południowym wschodzie Sierra Madre de Chiapas.

Meksyk zajmuje powierzchnię 1,972,550 m2  i liczy prawie 105 mln mieszkańców, z czego 60% populacji to Metysi, 30% Indianie czystej krwi, 9 % ludność pochodzenia europejskiego, a 1 % inne narodowości.

 

Kraj dzieli się na 31 stanów i 1 dystrykt federalny, którym jest Miasto Meksyk.

Tereny państwa obfitują w czynne wulkany, z których pierwszy - Paricutin, przypomniał o swoim istnieniu w pierwszej połowie XX wieku.

Klimat Meksyku

Klimat kraju jest bardzo zróżnicowany. Na południu Meksyku napotkamy klimat podrównikowy wilgotny z rocznymi opadami 3000-4000 mm, na północy i w centralnej części państwa stykamy się z klimatem zwrotnikowym suchym, a na Wyżynie Meksykańskiej z klimatem zwrotnikowym wybitnie suchym, gdzie roczne opady nie przekraczają 400 mm.

Meksyk | Agawy - to właśnie z tych roślin powstaje tequila
Meksyk | Agawy - to właśnie z tych roślin powstaje tequila (by jay8085)

Przyroda

Kaktusy i agawy są roślinami najczęściej występującymi na terenie Meksyku, a dzięki właściwościom tych pierwszych są pomocne przy produkcji leków lub przy budowie domu. Agawy natomiast zawierają nektar, który wykorzystywany jest przy produkcji popularnego meksykańskiego napoju alkoholowego – tequili.

Kraj obfituje w 45 parków narodowych i rezerwatów przyrody.

Do największych rzek kraju zaliczamy Lermę i Balsas, mające swoje ujście w Pacyfiku oraz Rio Bravo del Norte i Usumacinta, wpływające do Oceanu Atlantyckiego.

Czytaj także: