Historia Meksyku

11 czerwiec 2013.

186
com_content.article
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 4.50 na 5)
Historia Meksyku4.50 out of 50 based on 2 voters.


W epoce prekolumbijskiej na terenach, które obecnie zajmuje Meksyk zamieszkiwały społeczności, których podstawą życia było polowanie, łowienie ryb i rolnictwo. Trochę później zaczęły się formować kasty, które zapoczątkowały tworzenie się kultur mezoamerykańskich, takich jak: Mistekowie, Zapotekowie, Olmekowie czy Aztekowie.

Meksyk | Tradycyjny taniec Azteków
Meksyk | Tradycyjny taniec Azteków (by ooocha)

Ci ostatni od połowy XIII wieku do 1521 roku władali ziemiami, które obecnie zajmuje miasto Meksyk.

Nowa Hiszpania

W tym samym roku hiszpańscy konkwistadorzy pod dowództwem Hernána Cotrésa podbili Państwo Azteków, a zdobyte terytorium nazwali Nową Hiszpanią. Ludność pochodząca z Hiszpanii (obejmująca najwyższe stanowiska w państwie) wymieszała się z miejscowymi Indianami oraz niewolnikami z Afryki.

Od 1810 do 1821 roku trwała wojna o niepodległość, która zakończyła się traktatem pokojowym w mieście Córdoba, ustanawiając tym samym Meksyk jako niepodległe państwo.

Cesarstwo Meksyku było monarchią przez 2 lata po czym ustanowiono ustrój republikański. Wojna z Amerykanami spowodowana przyłączeniem meksykańskiej prowincji Texas do Stanów Zjednoczonych znacznie osłabiła Meksyk.

Podpisanie konstytucji

Parę lat później po ataku Francuzów Cesarstwo Meksyku oddało się ich panowaniu. W 1867 republikanie odzyskali władzę, a 10 lat później, kiedy władzę objął Porfirio Diaz rozpoczęły się dyktatorskie rządy trwające do 1911 roku. Rok wcześniej w wyniku powstających różnic społecznych rozpoczęła się rewolucja, której liderami byli Zapata i Madero. Rewolucja pociągnęła za sobą masę ofiar, jednak po 7 latach, w 1917 roku doszło do podpisania Konstytucji, która od tamtej pory obowiązuje w Meksyku.

W ciągu następnych 20 lat dwie postaci miały fundamentalne znaczenie w państwie: Plutarco Elías Calles i Lázaro Cárdenas. Pierwszy stworzył najważniejszą w państwie Partię Rewolucyjno-Instytucjonalną. Drugi natomiast doprowadził do końca reformę rolniczą.

Meksyk | Tajemnice prekolumbijskich miast
Meksyk | Tajemnice prekolumbijskich miast (by zongo)

Rozwój Meksyku

Po drugiej wojnie światowej Meksyk rozpoczął okres rozwoju: rozwinęła się infrastruktura kraju, rozszerzył się przemysł i produkcja rolna, ale równocześnie zaczęły pojawiać się pewne problemy: ogromny wzrost ludności czy migracje ze wsi do miast.