Meksyk – wakacje w sombrero

15 czerwiec 2012.

88
com_content.article
(4 razy zagłosowano, średnia ocena 1.75 na 5)
Meksyk – wakacje w sombrero1.75 out of 50 based on 4 voters.


Meksyk to przede wszystkim skąpane w słońcu Acapulco, miasta Majów i Azteków, rezerwaty wielorybów, tajemnicze miejsca objawień (wzgórze Tepeyac), wyśmienita tortilla, ostre papryczki i słynna czerwona fasolka – teraz już wiemy dlaczego nazywany bywa „krajem o stu twarzach”.

Meksyk | Kolorowy targ w San Cristóbal de las Casas
Meksyk | Kolorowy targ w San Cristóbal de las Casas (by haak78 )

Meksyk znajduje się w Ameryce Północnej, a konkretnie: w południowej części kontynentu, za sąsiadów mając: Stany Zjednoczone od północy, Gwatemalę i Belize od południa, wody Oceanu Spokojnego od zachodu i fale Zatoki Meksykańskiej oraz Morza Karaibskiego od wschodu.

Warunki naturalne i pogoda w Meksyku

Powierzchnię kraju w dużej mierze zajmuje Wyżyna Meksykańska oraz potężne pasma górskie Sierra Madre. Głównie wzdłuż wybrzeży występują niziny. Linia brzegowa kraju jest urozmaicona dwoma półwyspami: Jukatan i Kalifornijskim, a także niewielkimi wyspami Morza Karaibskiego i Oceanu Spokojnego.

Miłośnicy nurkowania z pewnością zainteresują się wyspami koralowymi, które najliczniej gromadzą się w pobliżu Jukatanu.

Klimat Meksyku jest dość zróżnicowany, jednak przez zdecydowaną większość roku panuje tu przyjemna, słoneczna pogoda. Pora deszczowa w Meksyku przypada zwykle na miesiące od maja do września, w październiku zaś możliwe są huragany.

Meksyk | Bajeczne krajobrazy z miejscowości Tulum na półwyspie Jukatan
Meksyk | Bajeczne krajobrazy z miejscowości Tulum na półwyspie Jukatan (by kallim )

Świat roślinny i zwierzęcy

Pierwsze skojarzenie z Meksykiem? Kaktusy! W rzeczywistości kraj ten oferuje nam dużo większe bogactwo roślinności, m. in.: palmy, bananowce, zielone lasy równikowe, trawiaste sawanny. Do najczęściej spotykanych w Meksyku zwierząt należą: kojoty, skunksy, jelenie, jaguary i niedźwiedzie. Wiele obszarów kraju uznanych zostało za parki narodowe czy rezerwaty przyrody, ale turyści bez przeszkód mogą biwakować na większości z nich.

Kraj i ludzie

Mieszkańcy meksyku mówią językiem hiszpańskim. Latynosi (i Latynoski rzecz jasna) słyną na całym świecie ze swej oryginalnej urody, radości życia gorących serc i temperamentu. Najlepszym wyrazem meksykańskiej kultury są wspaniałe tańce i hucznie obchodzone święta.

Meksyk | Ciudad de México
Meksyk | Ciudad de México (by boogaloo )

Pamiątki dawnych cywilizacji

Najstarszymi cywilizacjami zamieszkującymi ziemie Meksyku byli Olmekowie, Majowie i Aztekowie.

Imponujące ruiny majańskich miast zobaczyć możemy np. w Teotihukan. Istnym rajem dla miłośników historii z pewnością okaże się Chichén Itzá. Stopień zaawansowania dawnych cywilizacji nieustannie wprawia w zachwyt, a tajniki ich kultury spędzają sen z powiek największym znawcom.

Wakacje na Jukatanie

jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie zakątków Meksyku jest Półwysep Jukatan – tu na tle przepięknej tropikalnej przyrody malują się zachowane ruiny miast Majów. Na oblanych słońcem plażach Jukatanu można się oddać szaleństwu sportów wodnych, zaś w pobliskich rezerwatach przyrody – stanąć oko w oko z flamingiem lub rekinem. Życie w tutejszych nadmorskich miasteczkach upłynie nam na plażowaniu, wieczory zaś spędzimy w klimatycznych kawiarenkach oraz wesołych dyskotekach.

Meksyk | Bajeczne wakacje w Cancun
Meksyk | Bajeczne wakacje w Cancun (by photos71 )