Peso meksykańskie

10 czerwiec 2012.

182
com_content.article
(9 razy zagłosowano, średnia ocena 4.78 na 5)
Peso meksykańskie4.78 out of 50 based on 9 voters.


Peso meksykańskie (międzynarodowy kod walutowy – MXN) było pierwszą walutą na świecie, która została oznaczona symbolem $. W późniejszym okresie znaczek ten został rozpropagowany przez amerykańskie dolary, stając się wręcz ich symbolem. Pomimo tego pieniądze Meksyku mają ogromne znaczenie w międzynarodowych transakcjach, czego dowodzi fakt, iż stanowią podstawę rozliczeń w całej Ameryce Łacińskiej.

Peso meksykańskie
Banknot o wartości 1000 pesos (by mmagallan )

Historia waluty

Początki peso meksykańskiego sięgają okresu kolonizacji, kiedy to Hiszpanie przybyli na ówczesne tereny Ameryki Łacińskiej. Panowanie Europejczyków i wprowadzane przez nich zmiany spowodowały, iż z powodzeniem zaczęto stosować tak zwane hiszpańskie dolary. Trwało to do początku XIX wieku, kiedy to Meksyk uzyskał niepodległość. W efekcie został podtrzymany system walutowy, a także wprowadzono peso.

W drugiej połowie XIX wieku ówczesne peso zostało podzielone na 100 centavos, które zaczęto powszechnie stosować do rozliczeń finansowych. Od tego momentu waluta Meksyku stała się jedną z najbardziej stabilnych w regionie i nawet obecna w okolicznych państwach hiperinflacja nie spowodowała spadku wartości waluty.

W latach siedemdziesiątych XX wieku wielki Kryzys Ropy spowodował, iż po raz pierwszy w historii peso straciło na swojej wartości. Spadek był tak duży, iż niezbędne okazało się wprowadzenie nowej waluty – nowego peso. Dewaluacja odbyła się w stosunku 1:1000 na rzecz nowych pieniędzy.

Peso meksykańskie
Meksykańskie monety (by clearlyambiguous )

Opis i wygląd monet oraz banknotów

W powszechnym obiegu aktualnie funkcjonują monety: 50 centavos, a także 1, 2, 5, 10 peso. Bardzo rzadko spotykane są natomiast nominały 5¢, 10¢, 20¢ oraz 20$, 50$, 100$. Na awersach monet zostały umieszczone podobizny znanych osobistości, takich jak: Octavio Pazo, José Vasconcelos, José María Pino Suárez czy Miguel Hidalgo y Costilla. Na rewersie znajdują się natomiast poszczególne nominały.

W przypadku banknotów do codziennego użytku stosowane są te o wartości $20, $50, $100, $200, $500, a także $1000. Od strony przedniej zostały umieszczone podobizny takich postaci, jak: Emiliano Zapata, Banito Juarez, Diego Rivera czy Miguel Hidalgo. Od strony tylnej figurują natomiast wizerunki znanych miejsc, jak chociażby Uniwersytet Guanajuato, Chimalhuacan czy Aqueduct of Morelia.

Ciekawostki

W niektórych południowych stanach USA waluta meksykańska stanowi pełnoprawny środek płatniczy. Było to przyczyną wielu kontrowersji i spięć politycznych, tym bardziej, iż jedna z sieci pizzerii bez najmniejszych problemów akceptowała peso.