Oaxaca – perełka Meksyku

12 czerwiec 2013.

193
com_content.article
(15 razy zagłosowano, średnia ocena 4.73 na 5)
Oaxaca – perełka Meksyku4.73 out of 50 based on 15 voters.


Oaxaca jest to miasto położone na południu Meksyku, które dzięki ogromnemu dorobkowi historycznemu, może stawiać się w czołówce miejscowości najchętniej odwiedzanych w kraju.

Meksyk | Uliczny kadr z Oaxaca
Meksyk | Uliczny kadr z Oaxaca (by steve_shattuck)

Za sprawą korzystnego klimatu podzwrotnikowego przez cały rok panuje tu wiosenna atmosfera (temperatura roczna oscyluje wokół 18 stopni Celsjusza), zachęcająca do wypoczynku i zwiedzania.

Możemy podziwiać tu architekturę pięknych budowli, umiejscowionych w centrum historycznym i wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wśród których wyróżnia się m.in.: Katedrę, Świątynię Santo Domingo i Bazylikę de Nuestra Señora de la Soledad.

Najważniejszym punktem Oaxaca jest Zócalo, czyli pełen kolorów rynek miasta. Główny plac otacza sieć malowniczych uliczek, przy których ulokowane są tradycyjne sklepiki, oferujące całą gamę artystycznych wyrobów pochodzących z różnych regionów kraju. Wśród gamy towarów na sprzedaż wyróżniają się: kolorowe „alebrijes” (figurki stworów z różnych mitów, legend i opowiadań), szpady oraz piękne wyroby z czarnej gliny.

W tym przepełnionym dawnymi tradycjami miejscu można zasmakować niepowtarzalnych, oryginalnych potraw kuchni meksykańskiej. Przede wszystkim należy spróbować „tamales”, czyli masy mięsno-kukurydzianej zawiniętej w duży liść oraz „mole” – pikantnego sosu czekoladowego. Poza tym nie należy zapominać o słynnym „mezcal”, czyli typowym napoju tego regionu.

Wokół miasta rozciągają się archeologiczne strefy Monte Albán i Mitlas – dawne stolice kultur Zapoteków i Misteków, osada Santa María z Tule, gdzie można podziwiać przepiękną figurę „Árbol del Tule” i wspaniały krajobraz naturalny parku „Benito Juárez”. Wszystkie te miejsca sprawiają, że podróż do miejscowości Oaxaca stanie się niezapomnianym przeżyciem.

Meksyk | Popołudnie w Oaxaca
Meksyk | Popołudnie w Oaxaca (by scorbs)